indra
18 بهمن 1401 - 12:30

کلاهبرداری از ۱۴۰۱ نفر با "رسیدساز جعلی"/ تشریح شیوه کلاهبرداری متهم

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و دستگیری یک کلاهبردار اینترنتی که با اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از بیش از ۱۴۰۱ شهروند به ارزش ریالی حدود ۵۰ میلیارد ریال کرده بود، خبر داد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی؛ رئیس پلیس فتا پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: یکی از شهروندان به پلیس فتا تهران بزرگ مراجعه و مدعی شد قصد فروش لوازم گران‌قیمت خود در سایت‌های خرید و فروش کالاهای دست دوم را داشته که مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

وی گفت: شاکی در ادامه بیان کرد تابلو فرش خود را با قیمت 25 میلیون تومان آگهی کردم و پس از دقایقی فردی که خود را مدیرعامل یک شرکت بزرگ معرفی کرد با بنده تماس گرفت و گفت دو نفر از کارکنان شرکت خود را برای تحویل تابلو فرش به آدرس ما می فرستد، پس از حضور آن افراد و توافق اولیه شماره کارت بانکی‌ام را گرفتند و با اعلام مشخصات بنده و نشان دادن رسید پرداخت مبلغ مورد نظر در تلفن همراهش تابلو فرش را به وی دادم و بعد از بررسی حساب بانکی متوجه کلاهبرداری آنان شدم.

 رئیس پلیس فتا پایتخت با اشاره به افزایش تعداد شکات پرونده به بیش از 1401 نفر افزود: تعداد دیگری از شهروندان نیز در خصوص سرقت لوازم گران‌قیمت خود به این پلیس مراجعه کردند و با شرح شکایتشان مشخص شد متهم همه این افراد مشترک است و تمام شکات صرفا با مشاهده مشخصات خود در تلفن همراه متهم و نرم‌افزار رسیدساز جعلی و بدون بررسی حساب بانکی خود اقدام به تحویل کالا به مجرم کرده‌اند.

گودرزی بیان کرد: کارشناسان پلیس فتا تهران بزرگ اقدامات تخصصی خود را آغاز کردند و پس از تحقیقات گسترده و همه‌جانبه ردپای مجرمین را در فضای مجازی شناسایی کردند و پس از تشریفات قضایی این شیاد اینترنتی که خود را به عنوان مدیرعامل یک شرکت جعلی معرفی کرده بود به همراه دو نفر از همدستانش دستگیر و به پلیس فتا منتقل شدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این افراد با این روش بیش از پنجاه میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بودند خاطرنشان کرد: مجرم پس از حضور در پلیس فتا پایتخت اظهار کرد پس از جلب اعتماد فروشنده با ورود به اپلیکیشن رسیدساز جعلی و وارد کردن اطلاعات وی یک رسید جعلی واریز به فروشندگان نشان میدادیم و با بهانه هایی مثل اختلال در سامانه های پیامکی بانکها با تحویل کالا به سرعت از محل خارج می شدیم.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ توصیه کرد: لازم است افراد در زمان معامله ابتدا با بررسی حساب بانکی خود از واریز پول به حساب خود اطمینان حاصل کرده و سپس کالا را تحویل خریدار بدهند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir گزارش کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024507