indra
18 بهمن 1401 - 13:24

اهدا خون در استان یزد 5 درصد افزایش یافته است/ هیچ بیماری در یزد معطل خون نمی‌ماند

مدیرکل انتقال خون یزد از راه‌اندازی مجمع خیرین اهدا خون در این استان خبر داد و گفت: ظرفیت‌های مختلف سازمان انتقال خون استان یزد نیاز به افزایش 2/5 برابری دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، دکتر سیدمحمد آقایی میبدی ظهر امروز در نشست خبری خود، سازمان انتقال خون یزد را یکی از مراکز شاخص کشوری دانست و اظهار کرد: یزد در زمینه اهدا خون بین سه استان اول کشور، در زمینه اهدا خون مستمر جزو برترین های کشور، از لحاظ پوشش اهدا خون به نسبت مساحت استان جزو استانهای نسبتاً خوب و از نظر فنی جزو استانهای خوب لحاظ می شویم.

وی با بیان این‌که متوسط زمان خون‌رسانی در استان یزد زیر ۲۰ دقیقه است، افزود: با توجه به وضعیت بیماری‌ها، سوانح و تصادفات و ظرفیت‌های بیمارستانی استان، برآورد ما این است که طی ۱۰ سال آینده ظرفیت سازمان انتقال خون استان یزد باید به ۲.۵ برابر افزایش یابد.

مدیرکل انتقال خون استان یزد، تحول، تعالی و تکامل در خدمت، دانش و پژوهش و فناوری را از جمله اولویت‌های جدی این سازمان در استان یزد دانست  گفت: اجتماعی کردن سازمان و افزایش دسترسی شهروندان برای مشارکت در امر اهدا خون جزو مهمترین اولویت‌های اجرایی و اهداف سازمانی انتقال خون استان یزد است.

دکتر آقایی مشتری سازمان انتقال خون را ۱۸ بیمارستان استان یزد معرفی و تصریح کرد: کمبود نیرو از جمله دغدغه‌های سازمان انتقال خون استان یزد است که باید هرچه سریعتر برای آن اقدام جدی انجام شود.

وی در ادامه با بیان این‌که انتقال خون تجهزات پزشکی گران قیمتی دارد و تهیه کردن آن سخت است، گفت: طی شش ماه گذشته دو دستگاه «پلاکت فرزیس» با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان به ظرفیت استان یزد اضافه شده است.

دکتر آقایی تأمین دو دستگاه غربالگری آزمایشگاهی و گروه خونی با قیمتی حدود ۹ میلیارد تومان را از جمله اقدامات انجام شده در استان یزد دانست و تصریح کرد: آغاز فرآیند بازسازی سردخانه‌های انتقال خون استان، ساخت و آغاز تجهیز پایگاه انتقال خون در اردکان، راه‌اندازی پایگاه سیار بافق، راه‌اندازی پایگاه سیار تفت، راه‌اندازی شبکه دانش‌‌آموزی پیشگامان اهدا خون و اجرای طرح نذر خوشبختی از جمله اقدامات انجام شده و در دستور کار سازمان انتقال خون در استان یزد است.

مدیرکل انتقال خون یزد راه‌اندازی مجمع خیرین اهدا خون را یکی دیگر از اقدامات انجام شده طی شش ماه گذشته در استان یزد دانست و بیان کرد: خط تلفن مشاوره اهدا خون نیز در استان یزد راه‌اندازی شده است.

وی با بیان این‌که در استان یزد هیچ بیماری معطل اهدا خون نمی‌ماند، گفت: این مهم نتیجه مشارکت اقشار مختلف جامعه است و از مردادماه تاکنون  هیچ مشکل خونی در استان یزد گزارش نشده است.

دکتر آقایی با بیان این‌که از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ۳۷ هزار خونگیری در استان یزد انجام شده است، گفت: به طور میانگین هر ماه بالغ بر چهار هزار خونگیر در استان یزد انجام شده که جمعاً میزان اهدا خون در سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته پنج درصد افزایش یافته است.

مدیرکل انتقال خون استان یزد در پایان نیاز به اهدا خون در زمان‌های مختلف را متغیر دانست و بیان کرد: مشارکت مردم در ایام تعطیلات نظیر نوروز و ماه رمضان در امر اهدا خون لازم و ضروری است.

پایان پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1024711