indra
18 بهمن 1401 - 15:24

مجوز اهدای جنین در مرکز درمان ناباروری کرمان را پیگیری می‌کنیم/کمبود پرستار در کرمان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اهدای جنین در مرکز درمان ناباروری خصوصی کرمان انجام می‌شود و ما نیز این بحث را برای مرکز درمان ناباروری افضلی‌پور پیگیری می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، مهدی احمدی‌نژاد ظهر امروز در نشست خبری به‌مناسبت گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر در محل سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری در پاسخ به سوؤال خبرنگار فارس که از وی پرسید چرا تاکنون مجوز اهدای جنین و تخمک به مرکز درمان ناباروری بیمارستان افضلی‌پور داده نشده است، اظهار داشت: اهدای جنین در مرکز درمان ناباروری خصوصی کرمان انجام می‌شود و ما نیز این بحث را برای مرکز ناباروری افضلی‌پور پیگیری می‌کنیم.

وجود تمام تخصص‌ها و فوق‌تخصص‌های پزشکی در کرمان

وی بیان داشت: نخستین گروه دانشجویان پزشکی کرمان در سال ۵۶ وارد دانشگاه شدند و آموزش پزشکی در آن زمان با وزارت علوم ادغام بود و در سال ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی از بدنه وزارت علوم جدا شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: در گذشته بسیاری از عمل‌های جراحی در کشور امکان‌پذیر نبود و بسیاری از مردم برای درمان باید به خارج کشور می‌رفتند و روش‌های درمانی و تشخیصی هم امکان‌پذیر نبود اما با تفکیک رشته‌های پزشکی از رشته‌های علوم نیازهای کشور به‌خوبی شناخته و گام‌های بلندی برای رفع نیازهای آموزشی و درمانی در کشور برداشته شد.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: در استان کرمان و در دانشگاه علوم پزشکی کرمان به‌عنوان قطب علمی منطقه هشت کشور نیازی به اعزام بیماران به غیر از موارد خاص نداریم و ابزارهای درمانی و تشخیصی را داریم.

وی از همکاری خیریه‌های حوزه سرطان در بخش‌های مختلف از جمله سرطان قدردانی کرد و عنوان کرد: دیدگاه ما این است که باید به بالاترین سطح خدمات درمانی برسیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان دسترسی به ابزارهای تشخیصی و درمانی در ایران را بهتر از بسیاری از کشورها خواند و ایجاد سیستم بهداشتی در روستاها را در کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان موثر دانست.

احمدی‌نژاد از وجود همه تخصص‌ها و فوق‌تخصص‌ها در استان کرمان خبر داد و اظهار کرد: پوشش بیمه‌ای برای اغلب مردم استان کرمان وجود دارد و بالای ۹۰ درصد خدمات برای درمان ناباروری توسط بیمه پرداخت می‌شود.

کمبود پرستار در کرمان داریم

وی در ادامه سخنان خود به سؤولات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به پرسشی درباره مرگ و میر مادران باردار در کرمان تصریح کرد: جان مادر و فرزند برای ما مهم است و هیچ فرقی برای ما ندارد که یک مادر ایرانی و یا یک مادر افغانستانی باشد، گاهی در مرگ و میر مادران قصور وجود دارد که به‌شدت با آن برخورد شده است.

احمدی‌نژاد ابراز داشت: مجوز سقط به‌سختی داده می‌شود و تعداد موارد سقط خیلی کم شده است و سقط‌های زیادی که در گذشته اتفاق می‌افتاد به تقاضای پدر و مادر بوده است.

وی یادآور شد: دانشگاه کرمان جزو دانشگاه‌های تیپ یک است اما از نظر نیروی انسانی در بین ۵ دانشگاه آخر کشور قرار دارد و در سال‌های گذشته نسبت به کرمان بی‌مهری شده است و نیروهای ما بسیار کم هستند و ما با کمبود پرستار به‌ویژه پرستار مردم مواجه هستیم.

تحصیل ۱۸۹ دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان از تحصیل ۱۸۹ دانشجوی خارجی در این دانشگاه خبر داد و ابراز کرد: بیشتر این دانشجویان در رشته پزشکی و تعدادی نیز در داروسازی، دندانپزشکی و دکترای پرستاری مشغول تحصیل هستند.

احمدی‌نژاد یادآور شد: تفاهمنامه‌ای بین دانشگاه علوم پزشکی کرمان با کشور عمان برای توریسم سلامت و آموزش دانشجویان پزشکی منعقد می‌شود.

 کمبود دارو در کرمان نداریم

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در پاسخ به فارس درباره کمبودهای دارویی در استان اظهار داشت: یکی از مشکلات ما بحث خوددرمانی دارو بود و کمبود آنتی‌بیوتیک‌ها به علت کاهش مصرف در دوران کرونا و عدم تولید توسط شرکت‌ها بود و وارداتی داشتیم و از مهرماه با نسخه می‌توان آنتی‌بیوتیک را دریافت کرد.

اسدی‌پور ابراز کرد: در برخی موارد پزشکان ما بعضی داروها با یک اسم و برند خاص را می‌نویسند و بیماران هم همان را مطالبه می‌کنند که ممکن است چند داروی دیگر به اسم آن وجود داشته باشد که ما اسم این را کمبود دارو نمی‌گذاریم.

واکسیناسیون ۹۲ درصد کرونادر کرمان

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این نشست اظهار داشت: ۲ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۲۹۰ نفر برابر با ۹۲ درصد از واجدان شرایط واکسن نوبت اول و ۸۱ درصد نیز نوبت دوم را دریافت کرده‌‌اند و در مجموع بیش از ۵ میلیون دوز واکسن در استان کرمان تزریق شده است و برای واکسیناسیون رایگان مردم همچنان آمادگی داریم.

در همین حال بارونی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار داشت: در تمام شهرهای زیر ۲۰ هزار خانوار و روستاهای استان کرمان پزشک خانوار داریم و در منطقه شهری بالای ۲۰ هزار نفر طرح تحول شهری اجرا می‌شود که پزشکان در ساعات اداری هستند.

سید محمد صابری رئیس اورژانس کرمان نیز در این نشست اظهار کرد: سه اورژانس هوایی در استان کرمان داریم که به بیماران خدمت‌رسانی می‌کنند و جزو اورژانس‌های برتر کشور هستیم.

پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025066