indra
18 بهمن 1401 - 17:10

گزارش فارس از حواشی جلسه فوتبالی شورای شهر/ بی‌اطلاعی از تیم تا ترک جلسه

امروز در هفتادمین جلسه شورای شهر زنجان در حالی که اعضای شورای شهر اطلاعات مشخصی درباره تیم فوتسال اسپیناس نداشتند، حمایت 2 میلیارد تومانی از این تیم را تایید کرده و لایحه را به کمیته تطبیق ارسال کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، هفتادمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر زنجان با طرح لایحه جنجالی حمایت از تیم فوتسال اسپیناس در حالی برگزار شد که رئیس سازمان فرهنگی شهرداری و شهردار زنجان در جلسه حضور نداشت.

پس از طرح این لایحه حسین حمزه لو پاک عضو شورا و انسیه ابوبصیر رئیس کمیسیون فرهنگی شورا جلسه را ترک کردند.

با طرح موضوع حمایت از تیم فوتسال اسپیناس مخالفان و موافقان طرح درخواست صحبت و اعلام نظر کردند.

منضور مرادلو، عضو شورای شهر زنجان به عنوان نخستین مخالف این طرح با بیان اینکه شهرداری هیچ برنامه مشخصی برای حمایت از مجامع ورزشی ندارد و علی‌رغم درخواست‌های مکرر شورای شهر، سیاست و برنامه خود را در این زمینه ارائه نمی‌دهد، اظهار کرد: تخصیص اعتبار میان تیم‌ها باید عادلانه صورت گیرد و تیم‌‌هایی که طرفدار و حامی ندارند نیز بتوانند اعتبار جذب کنند تا مسیر پیشرفت خود را هموار کنند.

منصور مرادلو تصریح کرد: بودحه امسال سازمان فرهنگی 9 میلیارد و خورده‌ای بود، صحبت من این است چه ضرورتی دارد ما 20 درصد از بودجه سازمان را به چند نفر اختصاص دهیم.

وی گفت: تجربه تلخی در سال‌های گذشته داشتیم که موجب حاشیه هم شد، دوستان توضیح دهند، شهاب کجاست، البرز کجاست، پرونده همچنان باز است، دوستان باید توضیح دهند که پول فروش باشگاه فوتبال کجا رفته است.

عضو شورای شهر زنجان با اشاره به اینکه امروز نیز لایحه‌ای طرح شده در مورد باشگاهی که شخصی است، افزود: چه ضرورتی دارد که ما از یک باشگاه شخصی حمایت کنیم.

مرادلو افزود: با این وضعیت که مردم در سختی و معیشت هستند چه ضرورتی دارد که ما چنین هزینه‌ای بکنیم، مسئله دیگر اینکه شهرداری برنامه مشخصی در حوزه ورزش ندارد، مسئله و تکلیف ما توجه به ورزش محلات است و باید زیرساخت‌های لازم برای ورزش در محلات به وجود بیاید. باید به نیازهای نوجوانان و جوانان توجه کنیم و اعتبارات باید در محل‌ها و برنامه‌های مناسبی تزریق شوند تا بهره‌وری مطلوبی را شاهد باشیم.

وی افزود: نمی‌شود، کسانی که نفوذ دارند بتوانند مبالغ را جذب کنند و برخی از تیم‌هایی که کسی ندارند و حامی ندارند، نتوانستند راه به جایی ببرند بیایند و از شورا و شهرداری پول بگیرند.

مرادلو گفت: شهرداری به جای اینکه در اینجا هزینه کند، برود در منطقه پونک برای 40 هزار نفر ورزشگاه ایجاد کند، 40 هزار نفری که اکثر آن کودکان و نوجوانان هستند.

وی تصریح کرد: آقایان شورا که از تیم حمایت می‌کنند با اطلاعات به ما بگویند که سرمربی تیم چه کسی و تیم در چه رده‌ای قرار دارد؟ مشخص است آقایان اصلا اطلاعاتی ندارند.

در ادامه نیز مهدی طالب، دیگر عضو شورای شهر زنجان گفت: برای هزینه 2 میلیارد تومانی فقط 15 دقیقه وقت گذاشتن و صحبت کردن خیلی کم است، از طرفی آیین نامه و ساختاری برای حمایت از تیم تعیین نشده است و اصلا هیچ چیز مشخص نیست.

وی افزود: موضوع دیگر این است که اگر فردا تیم کشتی و واترپلو بیاید، بازهم ما این رقم کمک خواهیم کرد؟

طالب گفت: چون امروز ساختار مشخص نیست؛ به عقیده من حمایت از تیم برای سال بعد بماند تا یک ساز و کار برای آن مشخص شود؛ از طرفی اسپیناس فقط تیم شهر زنجان نیست، تیم استان است.

وی گفت: مطلب آخر هم این است که این درست نیست کمیسیون فرهنگی در کمیسیون تلفیق رای مثبت بدهد، اما در جلسه شورا حضور نداشته باشد و جلسه را ترک کند، این شیوه رفتار که نمی‌دانم اسمش نداشتن شهامت است یا هر چیز دیگر درست نیست، این شیوه شیوه انقلابی برخورد کردن نیست.

 

حمایت شورا از قهرمانان ملی و بین‌المللی

در ادامه عضو دیگر شورای شهر زنجان با بیان اینکه طرحی در حال آماده‌سازی برای حمایت از قهرمانان و تجلیل از نام آوران است، اظهار کرد: کسانی که رتبه‌های ملی و بین‌المللی کسب می‌کنند از آنها حمایت می‌شود.

داود حسنی تصریح کرد: اگر نزدیک به عدالت کار کنیم، من موافق حمایت شهرداری از تیم فوتسال هستم چرا که شادابی و نشاط و اجرای برنامه‌های فرهنگی وقتی در قالب یک تیم و باشگاه صورت می‌گیرد هدف‌دار می‌شود. می‌توان برنامه‌های فرهنگی را به تماشاگران ارائه داد. به جای اینکه تبلیغات کنیم و ۴ هزار نفر را در یک سالن گرد هم آوریم و برای آنها  برنامه اجرا کنیم، این 4 هزار نفر در باشگاه‌ها به عنوان تماشاگر حاضر هستند و می‌توانیم برنامه‌های فرهنگی را برایشان اجرا کنیم.

وی ادامه داد: در یک سال گذشته از افراد، اشخاص و تیم‌ها حمایت‌هایی شد که بعضی از آنها سلیقه‌ای بود و رویکردی نداشتیم، امیدواریم زین پس به ویژه در سال ۱۴۰۲ با برنامه کار کنیم.

حسنی گفت: من هم به عنوان یک عضو شورا از رئیس کمیسیون فرهنگی انقتاد دارم که چرا در جلسه حضور ندارند، باید به عنوان کمیسیون تخصصی می‌بودند.

 

تصمیمات باید به نفع مناطق محروم باشد

در ادامه حجت‌الاسلام اسحاق اسماعیلی یکی دیگر از اعضای شورای شهر زنجان اظهار کرد: از وظایف شورای شهر و شهرداری حمایت از  ورزش در هر ابعاد و رشته است، ما با شخص کاری نداریم.

وی تصریح کرد: با این دو میلیارد می‌توان کارهای بسیاری را پیش برد، ما هم آن کارها را انجام می‌دهیم هم از این تیم حمایت می‌کنیم؛ اما یک شبه هیچکس به لیگ برتر نمی‌رود، پس باید عاقلانه فکر کرد و تصمیم گرفت تا کاری انجام شود که هم به نفع مناطق محروم باشد و هم برای شهر کاری کرده باشیم.

مجید ناصحی مقدم، رئیس شورای شهر زنجان در ادامه جلسه با اشاره به طرح موضوع حمایت از تیم فوتسال اسپیناس از سوی شهرداری و اختصاص اعتبار در این حوزه، گفت: باید عاقلانه تصمیم بگیریم و احساسی به مسائل نگاه نکنیم. این تیم یک تیم لیگ برتری است و ما تیم فوتسال دیگری به جز این تیم نداریم.

ناصحی مقدم تصریح کرد: این تیم می‌تواند هزاران تماشاچی جوان را جذب کند، استان‌های دیگر بیش از ما برای این کار هزینه می‌کنند و برای فوتسال تیم داری می‌کنند در حالی که ما برای فوتسال استان تیم‌داری نمی‌کنیم. باید از ورزش حمایت کنیم و از این مسیر منحرف نشویم.

نایب رئیس شورای شهر زنجان نیز با اشاره به اینکه از 30 نفر عضو این تیم فقط 9 نفر غیربومی هستند و بقیه بومی هستند، گفت: همه این جوانان در شبکه های مختلف مجازی چند هزار نفر دنبال کننده دارند.

حجت‌الاسلام کاظم مجتهدی در پاسخ به سوال یک عضو شورا درباره اینکه تیم در چه رده‌ای قرار دارد، گفت: من زمان صحبت سایرین به جزئیات نپرداختم الان هم کسی نباید به جزئیات بپردازد.

وی افزود: ما باید به ورزش بپردازیم چون موجب تخلیه انرژی جوانان و نشاط می‌شود، اما از دوستان درخواست دارم که در انتقاد حد انصاف را رعایت کنند، هرچند که به ترک جلسه توسط خانم ابوبصیری به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی انتقاد دارم.

در ادامه مشاجرات لفظی بین اعضای شورا صورت گرفت و اعضای مخالف این حمایت درخواست ارائه اطلاعات از تیم مورد حمایت کردند، اما اعضای موافق این طرح هیچ اطلاعاتی درباره تیم ارائه نکردند و از آن سرباز زدند.

مهدی طالب یکی از اعضای شورای خطاب به اعضای موافق گفت: من چند سوال دارم، مربی و سرمربی کیست؟ تیم در چه رده‌ای قرار دارد؟ چند سال است که در لیگ برتر است؟ چرا خود سازمان فرهنگی و تربیت بدنی خبری ندارند که تیم اصلا چیست؟

داود حسنی گفت: تیم اسپیناس زنجان در لیگ دسته یک است و در گروه سوم رده پنجم قرار دارد.

در نهایت حمایت 2 میلیاردی شورا از تیم فوتسال اسپیناس با رای موافق حجت‌الاسلام کاظم مجتهدی، حجت‌الاسلام اسحاق اسماعیلی، داود حسنی و مجید ناصحی مقدم و رای مخالف منصور مرادلو، سعید نجفی، مهدی طالب به تصویب رسید.

در زمان رای گیری این لایحه انسیه ابوبصیری و حسین حمزه لو پاک در جلسه حضور نداشتند.

پایان پیام/73005

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025428